Jamarstvo
Območje Vrhnike velja za stičišče treh različnih pokrajin – Ljubljanskega barja, predalpskega in kraškega sveta, zaradi katerega je Vrhnika in njena okolica polna podzemnih rovov, brezen, rek in dvoran. Registriranih je ogromno jam, med njimi Pajsarjeva jama, jama v kamnolomu Lesno Brdo, Roparska jama, jama pri Gnezdu, Brezno pravilne odločitve, Tonikovo brezno, Žirovcova jama, Ferranova buža in Vrhniška jama.
Žirovcova jama je bila odkrita leta 2010 in vpisana v kataster jam kot 10.000 jama v Sloveniji. Z dolžino 5994 m zaseda 15. mesto na seznamu najdaljših slovenskih jam.
Ferranova buža, ki se nahaj malo pod Planino, na koncu skalne police skriva 50 m dolg slap, kar pomeni, da se v Ferranovi buži nahaja najgloblji podzemski slap v Sloveniji s stalno vodo. V jami so odkrili tudi 14 živalskih vrst, med njimi tudi človeško ribico.
Med bolj raziskanimi je tudi Vrhniška jama a je vstop vanjo tako kot pri ostalih jamah na tem območju,zaradi težkega vhodnega vstopa, možen le pod strokovnim vodstvom jamarjev.